Sarkoidoza i stawy

Wspólne problemy u chorych na sarkoidozę są powszechne i często mogą powodować ból i trudności w poruszaniu się.

stawy

Wielu chorych po 4 miesiącach w sarkoidozie notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zapalenie stawów


Staw łączy dwie kości i pozwala na ruch. Istnieją różne rodzaje połączeń, na przykład stawy zawiasowe (łokciowe), stawy siodełkowate (połączenie kciuka z ręką), stawy elipsoidalne (nadgarstek) i przeguby kulowe (barkowe i biodrowe).
Podczas ruchu na stawy działają duże siły. Chrząstka działa jako amortyzator.

Płyn maziowy – znajduje się w przestrzeni między kośćmi. Jest lepkim płynem, który zmniejsza tarcie pomiędzy chrząstkami i kośćmi i zapewnia gładkie ślizganie się kości względem siebie. Płyn stawowy jest produkowany w błonie.

Problemy sarkoidozy występują wtedy, gdy ta błona jest podrażniona, a nawet ma stan zapalny. Produkowany jest wtedy dodatkowy nadmiar płynu maziowego, co oznacza, że elementy stawy nie poruszają się już tak płynnie.
Istnieją dwa typy bólu stawów: ostre i przewlekłe.

Ostry ból stawów


Ostre bóle stawów są najczęstsze u chorych na sarkoidozę. Często pojawiają się równocześnie z gorączką i zmianami skórnymi (rumień). W połączeniu z każdym z tych objawów stanowi ostrą postać choroby.

Objawy:

Nagłe pojawienie się bólu, zwykle na kostkach
Ból występujący również w kolanach, nadgarstkach i łokciach
Sporadyczny ból rąk, nóg lub ramion
Bolesność stawów – jednocześnie lub w krótkim odstępie czasu
Stawy stają się czerwone i spuchnięte
Silny ból w stawach
Sztywność stawów

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Leczenie:

Ostre bóle stawów zwykle leczy się w naturalny sposób przez 6 do 24 tygodni. Lekarz może wstrzyknąć kortykosteroidy w miejsce zapalenia. Może także zaproponować środki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Typowymi przykładami takich leków są naproksen i ibuprofen.

 

Przewlekły ból stawów


Przewlekłe bóle stawów występują u mniej niż 1% wszystkich chorych na sarkoidozę. Objawy są podobne do reumatoidalnego zapalenia stawów. Oprócz zapalenia wokół stawu, które może wystąpić w ostrej formie, pochewki ścięgna mogą także ulec stanowi zapalnemu (zapalenie pochewki ścięgna). Mogą utworzyć się także wgłębienia zawierające płyn (torbiele).

Objawy:

Przewlekły ból wyłaniający się stopniowo
Bóle w okolicach stawów
Nabrzmiałe, czerwone i gorące stawy
Zapalenie ścięgna

Leczenie:

Lekarz może zalecić następujące środki w celu powstrzymania stanu zapalnego prowadzącego do przewlekłego bólu stawów:
Zastrzyki kortykosteroidowe w miejscu zapalnym;
Tabletki sterydowe (prednizon / prednizolon);
Antymetabolity, takie jak metotreksat czy prednizon;
Czasami leki immunosupresyjne, takie jak azatiopryna i hydroksychlorochina;
Jeśli nie ma dostatecznych rezultatów leczenia, można stosować leki biologiczne, takie jak infliksimab.

 

Diagnoza


Ból stawów jest diagnozowany poprzez konsultację z lekarzem. W niektórych przypadkach, dalsze badania mogą być uzasadnione. Mogą one obejmować:

Scyntygrafię kości (scyntygrafia): otrzymasz zastrzyk płynu radioaktywnego do ramienia. Po 3 do 5 godzin rozprzestrzeni się po całym ciele i zostanie wchłonięty przez kości. Komputery mogą następnie nagrać ruch stawów i kości, który zostanie oceniony przez lekarza.

Ultrasonografia: obrazy są tworzone za pomocą fal radiowych. Ruch stawów i kości może być następnie oceniany przez lekarza.

MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego): daje informacje o różnych rodzajach tkanek w badanej części korpusu. Z pomocą pola magnetycznego i fal radiowych, obrazowane są odpowiednie części ciała.

Biopsja: lekarz weźmie kawałek próbki tkanki z zapaleniem, którą należy zbadać pod mikroskopem. Obecność ziarniniaków może być potwierdzeniem rozpoznania sarkoidozy.

 

Rada


Zapalenie stawów może być bardzo bolesne i może ograniczyć dzienny ruch. Mimo to należy się ruszać i wykonywać codziennie ćwiczenia. Jeśli wystąpi umiarkowany ból lub ciężki, w wyniku wykonywania ćwiczeń, należy natychmiast przerwać aktywność i skontaktować się z lekarzem.