Sarkoidoza i kości

Problemy z kośćmi mogą być spowodowane przez samą chorobą i długotrwałe leczenie. Obie przyczyny mogą prowadzić do osteoporozy (utraty masy kostnej).

kosci

Wielu chorych po 4 miesiącach w sarkoidozie notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Co to są kości?


Ludzki szkielet ma 206 kości. Służą jako ramy dla mięśni. Mimo, że kość jest twarda i ma postać stałą, to jest bardzo aktywną, żywą tkanką, która stanowi odpowiedź na bodźce zewnętrzne. Jest to udowodnione przez zdolność do regeneracji po złamaniu. Również nowa kość jest ciągle tworzona w warunkach normalnych. Więc kość jest stale odnawiana przez całe życie.

Ta równowaga pomiędzy odnową i degradacją zmienia się wraz z wiekiem. Dorastające dzieci tworzą więcej kości niż jest zniszczonych. Na starość jest dokładnie odwrotnie – więcej masy kostnej się traci, niż wytwarza. Między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia, kości osiągają maksymalną masę.

Oprócz tej równowagi, jakości kości jest równie ważna. Struktura kości powinna być mocna. Przyczyniają się do tego dziedziczenie, dieta, ćwiczenia i światło słoneczne.

Co to jest osteoporoza?


Utrata kości (osteoporoza) jest chorobą, w której masa kości w całym układzie kostnym zmniejszyła się, a struktura kości uległa zmianie. To sprawia, że kości są słabsze i łatwiej się łamią. Osteoporoza jest naturalnym procesem, który zwiększa się wraz z wiekiem. U kobiet występuje najczęściej po menopauzie.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Osteoporoza a sarkoidoza


Niektóre choroby mogą prowadzić do osteoporozy i sarkoidoza jest jedną z nich. Ten problem może wystąpić jako bezpośredni objaw samej choroby lub skutek długotrwałego stosowania wysokich dawek kortykosteroidów.

 

Kortykosteroidy


Około połowa chorych na sarkoidozę otrzymuje kortykosteroidy (prednizon lub prednizolon). Jest to konieczne, aby hamować zapalenie. Pacjenci zwykle muszą stosować długotrwale wysokie dawki tego leku. Może to powodować różne efekty uboczne, w tym osteoporozę.

 

Które kości są dotknięte?


W zasadzie wszystkie kości są dotknięte chorobą. Jednak większość kości dolnej części pleców (lędźwiowy odcinek kręgosłupa) i nadgarstków (kości promieniowej) odpowiada szczególnie szybko na stosowanie wysokich dawek kortykosteroidów, co znacznie zwiększa ryzyko złamania. Dzieje się tak szczególnie w pierwszych miesiącach leczenia.

 

Sposoby, aby zrozumieć swój stan


DXA (Dual Energy X-ray Absorpcjometria) skanowanie: Mierzy gęstość mineralną kości za pomocą promieni rentgenowskich. Pomiar wykazuje utratę masy kostnej (osteoporozę). Złamanie jest często pierwszym powodem, przez który lekarz może powiadomić o możliwości obecności choroby.

Ilościowa tomografia komputerowa (QCT) i USG: Techniki te mogą być stosowane do oceny gęstości kości, ale nie są jeszcze klinicznie rozpowszechnione. QCT jest bardzo szczegółowe, ale kosztowne, a ultrasonografia jest tania, ale nie została jeszcze w pełni potwierdzona.

X-ray: mapy rentgenowskie kręgosłupa i otaczających kręgów analizują istniejące usterki, które mogą być wynikiem zmniejszonej wytrzymałości kości.

Zawartość wapnia: Normalne stężenie wapnia może być zakłócone przez sarkoidozę. W razie potrzeby, lekarz powinien monitorować poziom wapnia we krwi i moczu.

Ocena poziomu witaminy D: poziom witaminy D jest ważnym czynnikiem w zdrowiu kości, może zostać zmieniony przez sarkoidozę. Dlatego lekarz może sprawdzić w próbce krwi poziom witaminy D.

 

Leczenie


Lekarz może przepisać dawkę> 7,5 mg prednizonu dziennie, przez długi okres czasu, aby leczyć skutki sarkoidozy. Bisfosfoniany mogą być również przewidziane jako środek ostrożności, gdyż zmniejszają utratę masy kostnej indukowaną kortykosteroidami. Dodatkowo, pacjentom mogą czasami być przepisywane suplementy wapnia i / lub suplementy witaminy D.

Hormonalna terapia zastępcza może być zalecana w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie.

 

Zdrowe kości


Utrzymanie zdrowych i mocnych kości poprzez:

Bycia aktywnym fizycznie (jeśli jest to możliwe, ćwiczenia przez 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu);

Spożywanie wystarczającej ilości wapnia: w zależności od aktualnego poziomu wapnia we krwi i moczu. Produkty mleczne (mleko i sery) są bogate w wapń, występuje on także w soku z owoców i warzyw;
Zażywaj wystarczająco dużo witaminy D. Pochodzi ona z światła słonecznego i pomaga w rozwoju kości.